HERANGR

... aneb "odizolujte ty trubky"

Vlatní last.fm api rozhrani

last.fmNejdříve si něco řekneme o službě last.fm. Je to webová aplikace, která shromažďuje informace o tom co jste poslouchali za hudbu. Já bych řekl že to je spíše taková frajeřinka než užitečná věc, ale určitě se tam něco užitečného najde.

Jak jsem už v úvodu naznačil je to velmi jednoduché, ale určitě se najdou i tací kteří neví jak na to. To co budeme dělat můžete vidět třeba u mně v pravém sloupci, je to ten krásný obdelník ve kterém se ukazují písničky které zrovna poslouchám.

Popis: Naše aplikace zobrazí základní informace (vaš banner, přezdívku, odkaz na vás, počet poslechnutých písní a od kdy probíhá vás záznam) a pak zobrazí poslední písničky které jste poslouchali (včetně alba, autora a kdy jste ji slyšeli). Dále aplikace obsahuje cache kvůli zrychlení načítání a snížení nároků.

Co potřebujeme: Nejlepší bude vlastní web s podporou PHP a SimpleXML.

Jak na to: Celá aplikace se skládá ze 4 souborů:

 • lastfm.php (obsahuje všechny scripty a html)
 • lastfm.css (obsahuje stylování pro naši tabulku)
 • lastfm_cache.xml (pro cachování vašich tracků, nejspíše bude třebanastavit oprávnění na 777)
 • lastfm_uset.xml (pro osobní informace, které se načtou pouze jednou,nejspíše bude třeba nastavit oprávnění na 777).

Všechny soubory umístíme do jedné složky (lastfm.css si můžete dát kam chcete, nebo slučte s jiným css souborem) a xml souborům nastavíme oprávněni na 777.

Ke stažení: Celý script a všechny potřebné soubory si můžete stáhnout buď pro verzi PHP5.4 nebo pro verzi PHP5.3 a starší.

Instalace: Jak už jsem psal, všechny soubory nehrajte na web a soubor lastfm.php zeditujte.

<?php $user="NICK"; // Zde zadejte svůj lastfm nick $api_key="API KEY"; // Zde zadej svůj lastfm api key ?>

Tyto dva řádky najdete hned navrchu souboru a jsou to jediné dva řádky které je třeba upravit. Pak stačí soubor lastfm.php naicludovat kam potřebujete a aplikace bude fungovat.

Api key získate zde http://www.last.fm/api/account.

Je to opravdu jednoduché takže myslím že více se o tom nemusím rozepisovat. Kód je celkem přehledný a krátký.


Poznámky pod čárou.

 • Proč se to cachuje

  Cache vašich tracků je docela nezbytné, protože odezva api last.fm je docela velká a načítání aktuálních dat při každém reloadu stránky je nesmysl.

 • Jak často se to cachuje

  Cachování tracků a informací o vás probíhá odděleně. Tracky se aktualizují každé 3 minuty, což je bych řekl takové ideální. Informace o vás se aktualizují co 7 dní, obsahují váš avatar, nick, odkaz a další drobnosti a není třeba je načítat často.

 • Jak se to cachuje

  Cachuje se to prostým uložením výstupu api do xml souboru. V okamžiku kdy je xml soubor starý 3 minuty, respektive 7 dní, proběhne aktualizace z api last.fm.

 • Ruční aktualizace osobních údajů

  Pokud z nějakého důvodu potřebujete zaktualizovat osobní údaje, stačí jednoduše smazat OBSAH souboru lastfm_user.xml. Upozorňuji, smazat obsah ne samotný soubor.

 • Licence a tak…

  Můj kód je kompletně svobodný, což znamená že sním můžete dělat co chcete. Na oplátku od vás žádám aby jste nechali spodní lištu, s odkazem, tak jak je. Je to jediné co z toho mám.